Artykuły

Duchy tsunami

Nie całkiem zmarli

Numer 06/ 2014
Tyle zostało. Zdjęcia znalezione przy ofiarach kataklizmu posłużyły do ich identyfikacji. Później urządzono ich wystawę w Yamamoto. Tyle zostało. Zdjęcia znalezione przy ofiarach kataklizmu posłużyły do ich identyfikacji. Później urządzono ich wystawę w Yamamoto. Caters News Agency / Forum
Mijają trzy lata od klęski żywiołowej w Japonii, a dusze ofiar wciąż nachodzą żyjących. Jest tu praca dla egzorcysty, bez względu na wyznanie.
„Duch Oiwa” (grafika Utagawy Kuniyoshi z XIX w.). W Japonii ze zmarłymi żyje się na co dzień.Mary Evans Picture Library/Forum „Duch Oiwa” (grafika Utagawy Kuniyoshi z XIX w.). W Japonii ze zmarłymi żyje się na co dzień.

W północnej Japonii poznałem kapłana, który egzorcyzmował duchy zmarłych podczas tsunami. Duchy zaczęły się pojawiać masowo dopiero pod koniec roku, ale Kaneda – najwyższy kapłan świątyni zen w mieście Kurihara – zetknął się z pierwszym przypadkiem już niecałe dwa tygodnie po katastrofie.

Ani Kaneda, ani żaden z jego znajomych nie przeżył wcześniej tak silnego trzęsienia ziemi, jak to z 11 marca 2011 r. Wielkie drewniane belki w świątyni wyginały się i trzeszczały głośno pod naporem żywiołu.

14.03.2014 Numer 06/ 2014
Reklama