Artykuły

U stóp Jaskółczego Gniazda

Krym - rajski półwysep

Numer 06/ 2014
Zameczek na cyplu Aj-Todor góruje 40 metrów nad morzem. Zameczek na cyplu Aj-Todor góruje 40 metrów nad morzem. Masterfile
Greckie ruiny i pałace tatarskich chanów. Cudowne morze i zapierające dech w piersiach widoki. Oto Krym, którym przez setki lat burzliwej historii chcieli władać już wszyscy.
Oblężenie Sewastopola w latach 1854 - 1855 zakończyło się zwycięstwem koalicji brytyjsko-francusko-tureckiej.De Agostini/EAST NEWS Oblężenie Sewastopola w latach 1854 - 1855 zakończyło się zwycięstwem koalicji brytyjsko-francusko-tureckiej.

Niewiele jest miejsc na ziemi z tak burzliwą historią. Przed wiekami Krymem władały koczownicze plemiona, istniało tu państwo Scytów, na wybrzeżach prosperowały greckie kolonie. W średniowieczu Krym znalazł się na jakiś czas pod kontrolą Bizancjum, które zbudowało tu szereg górskich twierdz. Bizantyjczycy utrzymali Krym do 1240 r., kiedy to najechali go i zdobyli Mongołowie ze Złotej Ordy. Siedem lat później powstał pierwszy Chanat Krymski, należący do Chanatu Kipczackiego.

14.03.2014 Numer 06/ 2014
Reklama