Artykuły

Poszli, zabili

Rwanda 20 lat później

Numer 07/ 2014
Miliony uchodźców uciekło do Zairu i Tanzanii. Masowy exodus zdestabilizował sytuację w całym regionie. Miliony uchodźców uciekło do Zairu i Tanzanii. Masowy exodus zdestabilizował sytuację w całym regionie. AP / EAST NEWS
Od kwietnia do lipca 1994 roku w Rwandzie zgładzono blisko milion osób. Ludobójstwo Tutsi zostało starannie zaplanowane przez władze państwowe, które zaprzęgły do udziału w masakrach także cywilów. Najbliższy sąsiad stał się mordercą.
Rwanda była wielkim cmentarzyskiem. Niemal cała infrastruktura uległa zniszczeniu.SIPA/EAST NEWS Rwanda była wielkim cmentarzyskiem. Niemal cała infrastruktura uległa zniszczeniu.

Pierwszego października 1990 r. Rwandyjski Front Patriotyczny (RPF) przypuścił pierwszy atak na terytorium Rwandy z baz w sąsiedniej Ugandzie. Ten ruch polityczno-wojskowy powstał kilka lat wcześniej w środowisku rwandyjskiej diaspory. Tworzyli ją uchodźcy z plemienia Tutsi, którzy po zakończeniu belgijskiej kolonizacji uciekli z kraju w obawie przed prześladowaniami, oraz ich potomkowie.

Natarcie RPF zostało szybko powstrzymane przez rwandyjską armię wspieraną przez oddziały francuskie, belgijskie i zairskie.

28.03.2014 Numer 07/ 2014
Reklama