Artykuły

Uwolnić Szokalskiego!

Antarktyda: miesiąc w okowach lodu

Numer 07/ 2014
Czekając na śmigłowiec, rozbitkowie musieli przygotować mu lądowisko. Czekając na śmigłowiec, rozbitkowie musieli przygotować mu lądowisko. AFP / EAST NEWS
Po miesiącu spędzonym na pokładzie rosyjskiego statku badawczego dziennikarze Alok Jha i Laurence Topham znaleźli się w lodowej pułapce. Oraz, jednocześnie, w centrum międzynarodowego sporu o to, czy efekt cieplarniany naprawdę istnieje.
Badacze spostrzegli, że populacja pingwinów przechodzi niepokojące zmiany: ich kolonie są ciche i rozproszone, dużo młodych jest martwych.Rex Features/EAST NEWS Badacze spostrzegli, że populacja pingwinów przechodzi niepokojące zmiany: ich kolonie są ciche i rozproszone, dużo młodych jest martwych.

Śmigło helikoptera robi taki hałas, że gdy człowiek znajdzie się w środku, nic innego nie słyszy. Było nas dwanaścioro, wszyscy w zimowych ubraniach. Rozpoczęliśmy ostrożną wędrówkę przez zaśnieżone pole lodowe i wdrapaliśmy się do pozbawionego okien pomieszczenia z tyłu śmigłowca. Siedzieliśmy przyciśnięci do ścian kadłuba, całą pozostałą przestrzeń zajmował bagaż i pudła z ładunkiem. Tylne wejście zamknięto i załadowany śmigłowiec uniósł się w górę.

28.03.2014 Numer 07/ 2014
Reklama