Artykuły

Święty Graal globalizacji

Świat po Kolumbie

Numer 11/ 2014
Okręty pierwszej wyprawy Kolumba. Flagowy Santa Maria i dwa mniejsze –  Nina i Pinta. Okręty pierwszej wyprawy Kolumba. Flagowy Santa Maria i dwa mniejsze – Nina i Pinta. Granger / BEW
Amerykański archeolog, specjalizujący się w badaniu znalezisk podmorskich, wierzy, że odnalazł szczątki flagowego statku Kolumba. Hiszpańscy naukowcy uważają to za humbug. A jeśli to naprawdę Santa Maria?
Wrak osiadł na rafie na głębokości 3-5 m. Pierwszą fotografię wykonano ponad 10 lat temu. Na podstawie zdjęć zidentyfikowano armaty z XV w.Studio Forum Wrak osiadł na rafie na głębokości 3-5 m. Pierwszą fotografię wykonano ponad 10 lat temu. Na podstawie zdjęć zidentyfikowano armaty z XV w.

Legendarna podróż, dzięki której Krzysztof Kolumb odmienił świat, była błądzeniem po morzach. Kolumb – Włoch na służbie hiszpańskiego dworu – chciał płynąć do Azji Wschodniej, kierował się do Indii. Przypadkiem trafił jednak do Ameryki, za co dzisiaj potomkowie uciśnionych i masakrowanych Indian są mu o wiele mniej wdzięczni niż amerykańscy imigranci i urlopowicze.

Przyszły odkrywca wyruszył w świat 3 sierpnia 1492 roku z Palos de la Frontera i w dniu 12 października 1492 dotarł na obecne Bahamy.

23.05.2014 Numer 11/ 2014
Reklama