Artykuły

Kręgi Kolumba

Jak zmienił się świat po odkryciu Ameryki

Numer 11/ 2014
Stary Świat zdecydowanie bardziej skorzystał na odkryciu Kolumba niż Nowy Świat. Stary Świat zdecydowanie bardziej skorzystał na odkryciu Kolumba niż Nowy Świat. Studio Forum/Der Spiegel
Nikt inny nie zmienił tak drastycznie oblicza Ziemi jak Kolumb. Jego entuzjaści uważają, że odnaleziony właśnie wrak Santa Marii powinien stać się pomnikiem początku ery globalizacji.
W drodze do Nowego Świata. Rycina, na której król Ferdynad i królowa Izabela symbolicznie żegnają karawele Krzystofa Kolumba.materiały prasowe W drodze do Nowego Świata. Rycina, na której król Ferdynad i królowa Izabela symbolicznie żegnają karawele Krzystofa Kolumba.

Tytoń, ziemniaki i indyki pochodzą z Ameryki. W zamian za to Ameryka otrzymała od Europejczyków pszenicę, odrę i konie. Ale także, między innymi... dżdżownice. Tak się bowiem złożyło, że w czasie epoki lodowcowej dżdżownice wyginęły w Ameryki Północnej i ponownie zaczęły się tam rozprzestrzeniać dopiero po wyprawie Kolumba. Miały niebagatelny wpływ na rozwój amerykańskich lasów.

Kto w XV wieku mógł przypuszczać, że ziemniaki z Ameryki będą miały wpływ na rozwój nie tylko Europy, ale i doprowadzą do eksplozji demograficznej w Chinach?

23.05.2014 Numer 11/ 2014
Reklama