Artykuły

Tajna armia Lafiryndy

Powojenny spisek w Niemczech

Numer 11/ 2014
Konrad Adenauer, kanclerz RFN, dowiedział się o istnieniu siatki oficerów w 1951 r. Nie zrobił nic, żeby zlikwidować paramilitarny związek. Konrad Adenauer, kanclerz RFN, dowiedział się o istnieniu siatki oficerów w 1951 r. Nie zrobił nic, żeby zlikwidować paramilitarny związek. Fotochannels / Corbis
Byli oficerowie Hitlera, pięć lat po wojnie, na własną rękę utworzyli tajną armię złożoną z weteranów Wehrmachtu i SS. Dlaczego władze zachodnich Niemiec tolerowały ich działania?
Reinhard Gehlen stworzył siatkę szpiegowska w powojennych Niemczech, z której potem powstała służba wywiadowcza RFN. Utrzymywał stały kontakt z konspiratorami.AP/EAST NEWS Reinhard Gehlen stworzył siatkę szpiegowska w powojennych Niemczech, z której potem powstała służba wywiadowcza RFN. Utrzymywał stały kontakt z konspiratorami.

Akta obejmują 321 kart. Od 60 lat spoczywały niezauważone w zasobach niemieckiej agencji wywiadowczej, czyli Federalnej Służby Informacyjnej (BND). A przecież jak najbardziej zasługiwały na uwagę. Dokumenty odsłaniają równie spektakularny, co tajemniczy rozdział w powojennej historii Niemiec.

Tajne do tej pory materiały traktują o grupie około dwóch tysięcy byłych oficerów – weteranów Wehrmachtu i Waffen SS – którzy od 1949 r.

23.05.2014 Numer 11/ 2014
Reklama