Artykuły

Socjalizm albo luksus

Fidel Castro i jego luksusowa rewolucja

Numer 13/ 2014
Komunistyczny przywódca miał tajne konta bankowe za granicą i kontrolował finanse wielu państwowych przedsiębiorstw. Komunistyczny przywódca miał tajne konta bankowe za granicą i kontrolował finanse wielu państwowych przedsiębiorstw. Reuters / Forum
Urokliwa karaibska wysepka, plaża pod palmami, luksusowy jacht, żółwie i delfiny – oto wizja komunistycznego raju według Fidela Castro.
Fidel Castro i Wojciech Jaruzelski na ćwiczeniach wojskowych w Polsce, maj 1972 r.Wikipedia Fidel Castro i Wojciech Jaruzelski na ćwiczeniach wojskowych w Polsce, maj 1972 r.

Hasta la victoria siempre! (Do zwycięstwa aż po kres!) – wołał bojowym tonem jeden z przywódców rewolucji kubańskiej, Ernesto „Che” Guevara. No dobrze, ale co potem? Jak wyglądało życie brodatych buntowników po obaleniu skorumpowanego reżimu Batisty? Fidel Castro zawsze twierdził, że potrafi się oprzeć pokusom władzy, i zapewniał, że nawet po objęciu najwyższych stanowisk w państwie nadal wiódł surowy żywot oddanego sprawie rewolucjonisty.

17.06.2014 Numer 13/ 2014
Reklama