Artykuły

Życie bez parandży

Zostawić Kabul

Numer 13/ 2014
Premiera „Czarnego tulipana” w Kabulu (2010 r.). Nadija zagrała jedną z ról w amerykańskim filmie, który rozwścieczył talibów. Premiera „Czarnego tulipana” w Kabulu (2010 r.). Nadija zagrała jedną z ról w amerykańskim filmie, który rozwścieczył talibów. Reuters / Forum
Afganistan to piekło kobiet, przy którym kraj ajatollahów okazuje się oazą wolności. Oto wstrząsająca relacja Afganki, która wróciła z Iranu do ojczyzny.
W Iranie okazywano jej pogardę. W Afganistanie grożono śmiercią. W Rosji próbowała popełnić samobójstwo.Julia Wiszniewiecka/Archiwum W Iranie okazywano jej pogardę. W Afganistanie grożono śmiercią. W Rosji próbowała popełnić samobójstwo.

Przyszły wieczorem. Moja siostra pracuje w organizacji opiekującej się uchodźcami. Spytała, czy mogłyby u mnie pomieszkać przez kilka tygodni. Dwie kobiety – jedna młoda, bardzo ładna, powiedziała, że ma na imię Nadija. Jej siostra, nieco starsza, nosiła imię Szugufa. Nie miała stopy, którą straciła w wybuchu miny. Towarzyszyła im ośmioletnia dziewczynka – córka Szugufy, Sadaf. Uciekły z Afganistanu i teraz czekały na decyzję ONZ w sprawie przydziału miejsca azylu w którymś z europejskich państw.

17.06.2014 Numer 13/ 2014
Reklama