Artykuły

Ostatnie tabu

Gdzie król piechotą chodzi

Numer 13/ 2014
Książka Giulii Enders dotyczy defekacji, zatwardzenia i ruchów jelit. Od ośmiu tygodni jest w czołówce najlepiej sprzedających się książek w Niemczech. Książka Giulii Enders dotyczy defekacji, zatwardzenia i ruchów jelit. Od ośmiu tygodni jest w czołówce najlepiej sprzedających się książek w Niemczech. Corbis
Książka dotycząca przewodu pokarmowego i wydalania okazała się bestselerem w Niemczech. Czy toaleta przestała być wstydliwym tematem?
„Nie trać ani sekundy” – taki tytuł nosi instalacja Moniki Bonvicini, włoskiej artystki, która w londyńskiej galerii Tate postawiła w pełni działającą toaletę  otoczoną lustrem weneckim.Rex/EAST NEWS „Nie trać ani sekundy” – taki tytuł nosi instalacja Moniki Bonvicini, włoskiej artystki, która w londyńskiej galerii Tate postawiła w pełni działającą toaletę otoczoną lustrem weneckim.

Od ponad ośmiu tygodni w czołówce najlepiej sprzedających się książek w Niemczech jest dzieło o frapującym tytule „Czarujące jelita” (Darm mit Charme). Doktorantka instytutu mikrobiologii we Frankfurcie, Giulia Enders, przekonuje, że przewód pokarmowy jest najbardziej niedocenionym organem ciała oraz „najważniejszym doradcą mózgu”. Zachwycamy się skomplikowaną budową serca lub płuc, podczas gdy brzuch produkuje ponad 20 różnych hormonów, znajduje ponad tysiąc różnych szczepów bakterii, a wszystko to kontroluje system nerwowy prawie równie skomplikowany co mózg.

17.06.2014 Numer 13/ 2014
Reklama