Artykuły

Zapomniani przez Kolumba

W Panamie żyją jak przed wiekami

Numer 14/ 2014
Kiedyś mieszkali na stałym lądzie. Wyspiarzami stali się dopiero na początku XIX w. Kiedyś mieszkali na stałym lądzie. Wyspiarzami stali się dopiero na początku XIX w. Tonny Hassler/Tips / BEW
Łańcuch rajskich wysepek u wybrzeży Panamy jest jednym z niewielu miejsc na Karaibach, które nie zostały opanowane przez masową turystykę, a ich mieszkańcy zachowali rdzenną kulturę.
Po dolarze od osoby. Miejscowe kobiety nie pozwalają się fotografować za darmo.Tips/BEW Po dolarze od osoby. Miejscowe kobiety nie pozwalają się fotografować za darmo.

Przy błotnistej drodze grupa kobiet kroi banany, maniok i cukinie. Przycupnąwszy w zacienionym miejscu przed wejściem do chaty, mieszkanki Carti Sugdup (Wyspy Kraba) szykują właśnie obiad. Rozmawiają przy tym tak głośno, jakby przez cały czas się kłóciły. Ale to złudne wrażenie. W narzeczu dulegaja, którym posługuje się indiańskie plemię Kuna zamieszkujące archipelag San Blas, wszystkie rozmowy są prowadzone podniesionym głosem.

Gdy zaaferowane gospodynie dostrzegają obecność cudzoziemca robiącego im zdjęcia, odwracają się demonstracyjnie, zasłaniają twarze chustkami i zaczynają złorzeczyć pod nosem.

04.07.2014 Numer 14/ 2014
Reklama