Artykuły

Coś ty zrobił, Gavrilo?

Zamach w Sarajewie

Numer 16/ 2014
Konspiratorzy idą na proces. Danilo Illić został powieszony. Niepełnoletni Gavrilo Princip i Nedeljko Cabrinović dostali po 20 lat, zmarli w więzieniu na gruźlicę. Łącznie skazano 16 osób, uniewinniono - sześć. Konspiratorzy idą na proces. Danilo Illić został powieszony. Niepełnoletni Gavrilo Princip i Nedeljko Cabrinović dostali po 20 lat, zmarli w więzieniu na gruźlicę. Łącznie skazano 16 osób, uniewinniono - sześć. Hulton / Getty Images
Zamachowcy partacze, arcyksiążę bufon, cesarz sklerotyk, sztabowcy biurokraci... Wystarczyły dwa strzały w Sarajewie, by podpalić piorunującą, choć z pozoru niegroźną mieszankę.
Z uwagi na sytuację w mieście ten zamach nie miał prawa się udać.AKG/EAST NEWS Z uwagi na sytuację w mieście ten zamach nie miał prawa się udać.

Jest dwóch bohaterów wydarzeń z czerwca 1914 roku w Sarajewie, które dały początek I wojnie światowej: arcyksiążę Franciszek Ferdynand, następca tronu c.k. Austrii, który zginął od kuli zamachowca, i Gavrilo Princip – ów zamachowiec, bośniacki Serb. Obu uznawano za bohaterów i stawiano im pomniki. Arcyksięciu w Austrii, jego zabójcy – w Serbii.

O Gavrile Principie piszą w rocznicę zamachu tabloidy: „Morderca, który rozpętał I wojnę światową”, „Ten terrorysta podpalił świat”, „Od niego wzięło się całe zło”.

01.08.2014 Numer 16/ 2014
Reklama