Artykuły

Świat według Salgado

Czysta natura

Numer 21/ 2014
Kobiety z plemienia Mursi (Etiopia). Dziewczętom wkraczającym w dorosłe życie rozcina się wargi i umieszcza w nich gliniany krążek. Dodaje to kobietom urody. Kobiety z plemienia Mursi (Etiopia). Dziewczętom wkraczającym w dorosłe życie rozcina się wargi i umieszcza w nich gliniany krążek. Dodaje to kobietom urody. Sebastiäo Salgado / Amazonas images-Contact Press Images
Ten projekt zajął osiem lat. Najsłynniejszy fotograf świata przedstawia „Genesis”, czyli swoją wizję ostatnich nieskażonych rajów na Ziemi.
Pingwiny na górze lodowej między wyspami Zawadowskiego i Wysokoj (południowy Atlantyk). Artysta pokazuje w ułamku sekundy to samo, co długi film przyrodniczy.Sebastiäo Salgado/Amazonas images-Contact Press Images Pingwiny na górze lodowej między wyspami Zawadowskiego i Wysokoj (południowy Atlantyk). Artysta pokazuje w ułamku sekundy to samo, co długi film przyrodniczy.

Biblijne skojarzenia nie są tu przypadkowe. Sebastião Salgado postanowił dotrzeć do naszych korzeni, do początków, nieskażonych jeszcze działaniami człowieka. Oto ostatnie skrawki utraconego przez ludzkość edenu. Zwierzęta, rośliny, cuda natury i pierwotne plemiona, które przetrwały nieskażone w swym pierwotnym, naturalnym pięknie.

Siła zbliżeń

Fotografik podejmuje niezwykłe wyzwanie połączenia jednym mianownikiem mrocznych ostępów amazońskiej dżungli i jej pierwotnych mieszkańców, skutej lodem syberyjskiej pustki, lśniącej rosy ekwadorskiego brzasku i widmowego zmierzchu na wyspach Galapagos.

10.10.2014 Numer 21/ 2014
Reklama