Artykuły

Żydzi wyszli z krypty

Tajni judaiści

Numer 26.2014
Belmote, miasteczko w dystrykcie Castelo Branco w środkowej Portugalii. Belmote, miasteczko w dystrykcie Castelo Branco w środkowej Portugalii. Vlad Sokhin / Panos / CZARNY KOT
Udawali, że jedzą wieprzowinę, pracowali w soboty, w tajnych skrytkach ukrywali przed światem symbole wiary. Tylko dzięki temu wyznawcom judaizmu z portugalskiego Belmonte udało się zachować religię przodków przez pięć stuleci.
Judaizm przestał być tabu w 1986 r. i okazał się atrakcją dla turystów.Vlad Sokhin / Panos/CZARNY KOT Judaizm przestał być tabu w 1986 r. i okazał się atrakcją dla turystów.

Zawsze byli przekonani, że na świecie nie ma już ani jednego Żyda – zostali tylko oni, a zatem muszą niewzruszenie trwać i z narażeniem życia dochować wierności tradycji. Dopiero w latach 80. XX wieku otwarcie powrócili do judaizmu. Dziś w miasteczku żyje około trzystu potomków zakonspirowanych judaistów.

Nigdy nie odeszli od swoich tradycji, nie porzucili wiary ani obyczajów. Kiedy pod koniec XV wieku tysiące Żydów uciekło z Hiszpanii przed inkwizycją, wielu z nich znalazło przystań w sąsiedniej Portugalii.

19.12.2014 Numer 26.2014
Reklama