Artykuły

Wszy, pluskwy i wujaszek Joe

Jałta od kuchni

Numer 04.2015
W parku pałacowym w Liwadii 5 lutego odsłonięto pomnik Wielkiej Trójki dłuta Zuraba Ceretelego. W parku pałacowym w Liwadii 5 lutego odsłonięto pomnik Wielkiej Trójki dłuta Zuraba Ceretelego. AFP / EAST NEWS
70 lat temu w Jałcie spotkali się przywódcy antyhitlerowskiej koalicji. Stalin, Churchill i Roosevelt ustalali nowy porządek świata, jedli, pili i… opędzali się od insektów.
W 1945 r. ponadstuosobowa delegacja USA miała tu do dyspozycji tylko dziewięć ubikacji.SIPA/EAST NEWS W 1945 r. ponadstuosobowa delegacja USA miała tu do dyspozycji tylko dziewięć ubikacji.

Wielka Trójka spotkała się, by uzgodnić powojenny porządek i określić strefy wpływów poszczególnych mocarstw. Przez cały tydzień (konferencja trwała od 4 do 11 lutego 1945 r.) przywódcy skazani byli na przebywanie w jednym miejscu, co oznaczało wspólne posiłki, alkoholowe libacje i kolejki do toalet. Jałta była dla Churchilla końcem świata. Miał nawet powiedzieć, że „gorszego miejsca na spotkanie nie mogliśmy wybrać”. Sama konferencja była z jednej strony dyplomatyczną akrobatyką i stąpaniem po kruchym lodzie, a z drugiej niekończącą się serią przyjęć.

20.02.2015 Numer 04.2015
Reklama