Artykuły

To wasze, to nasze

Stalin podzielił Europę

Numer 04.2015
Stalin i Churchill zgodzili się usiąść do fotografii, żeby na wpół sparaliżowany Roosevelt nie czuł się skrępowany. Stalin i Churchill zgodzili się usiąść do fotografii, żeby na wpół sparaliżowany Roosevelt nie czuł się skrępowany. Hulton / Getty Images
Jałta przecięła mapę Europy jak bolesna szrama. A dziś Kremlowi marzy się powtórka – mówi rosyjski historyk Jarosław Szymow.
Napięte rozmowy o geopolityce przeplatały się z suto zakrapianymi przyjęciami.AP/EAST NEWS Napięte rozmowy o geopolityce przeplatały się z suto zakrapianymi przyjęciami.

Spotkanie w pałacu liwadyjskim ma nie tylko wymiar historyczny, ale też całkiem współczesne odniesienia, choćby do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
Jarosław Szymow: Porządek jałtański utracił rację bytu ćwierć wieku temu, kiedy zakończyła się zimna wojna, rozpadł się obóz socjalistyczny, a zaraz potem i Związek Radziecki. Ale wykreślone wówczas granice stref wpływów do dziś odgrywają pewną rolę. Państwa wschodnioeuropejskie, które znalazły się pod kontrolą ZSRR, boleśnie przeżywały procesy historyczne, ich historia potoczyła się inaczej niż historia Europy Zachodniej.

20.02.2015 Numer 04.2015
Reklama