Artykuły

Graficiarze i atramenciarze

Sto lat łamigłówek

Numer 04.2015
Coroczne brytyjskie mistrzostwa w rozwiązywaniu krzyżówek (zdjęcie z 1971 r.), współorganizowane przez dziennik „The Times”. Coroczne brytyjskie mistrzostwa w rozwiązywaniu krzyżówek (zdjęcie z 1971 r.), współorganizowane przez dziennik „The Times”. Getty Images
Miłośnicy krzyżówek oddają się tej rozrywce od ponad stu lat. Dzielą się na odważnych, operujących długopisem lub piórem, i rozsądnych, używających najpierw ołówka.
Redaktor Arthur Wynne z „New York Timesa” wymyślił tę rozrywkę na Boże Narodzenie w 1913 r.Bettmann/Corbis Redaktor Arthur Wynne z „New York Timesa” wymyślił tę rozrywkę na Boże Narodzenie w 1913 r.

Niewidzialna granica oddziela grafit od atramentu. 14-letni Frank Sinatra przekroczył ją pewnego letniego ranka na promie, którym pływał z rodzinnego miasta Hoboken do Nowego Jorku, gdzie podłapał robotę na wakacje. Rano skracał sobie podróż, rozwiązując krzyżówki z „Daily News”. Hasła wpisywał rzecz jasna ołówkiem. Pewnego dnia stanął obok niego facet – zapewne bratnia dusza, bo też głowił się nad krzyżówką, ale z „New York Timesa”.

20.02.2015 Numer 04.2015
Reklama