Artykuły

Stąd nasz ród

Dzieciństwo Europy

Numer 07.2015
Ofiary zarazy. Fresk z kaplicy Świętego Sebastiana w Villard-de-Lans (Francja). Ofiary zarazy. Fresk z kaplicy Świętego Sebastiana w Villard-de-Lans (Francja). De Agostini / Getty Images
Ile osób mieszkało pod jednym dachem? W jakim wieku zawierano małżeństwa? Jak traktowano dzieci? Oto prawda o życiu rodzinnym w wiekach średnich.
Rzemieślnik – jeden z czterech stanów społecznych sportretowanych przez Jeana Bourdichona (XIV/XV w.).Bridgeman/FOTOCHANNELS Rzemieślnik – jeden z czterech stanów społecznych sportretowanych przez Jeana Bourdichona (XIV/XV w.).

Przez długi czas uważano, jakoby ludzie średniowiecza żyli w wielopokoleniowych rodzinach i z dziadkami tworzyli wspólne gospodarstwo domowe, a nade wszystko, jakoby mieli znacznie więcej potomstwa niż obecnie. Jednak naukowcy już wiedzą, że wielkie rodziny występowały w średniowieczu nader rzadko. Według szacunkowych ocen na jedną kobietę przypadało zwykle od czterech do ośmiu porodów, ale śmiertelność wśród dzieci była niezwykle wysoka. Na jednym z niemieckich cmentarzy w pobliżu Buxtehude dzieci poniżej 13 roku życia stanowiły ponad połowę osób pochowanych tam między VIII i X wiekiem.

03.04.2015 Numer 07.2015
Reklama