Artykuły

Nasi przodkowie pożrą wasze dusze

Bunt na Rapa Nui

Numer 07.2015
Posągi Moai powstawały w okresie od IV do XVI w. Na głowach miały fryzurę pukao. Posągi Moai powstawały w okresie od IV do XVI w. Na głowach miały fryzurę pukao. Chicago Tribune / MCT
Wśród kamiennych posągów Wyspy Wielkanocnej tli się rewolucja. Na jej czele ma stanąć król. Niestety, nie wiadomo który, bo tu każdy jest królem.
Zgodnie z chilijskim prawem Wyspa Wielkanocna stanowi specjalny okręg administracyjny Chile, jako część regionu Valparaiso.Corbis Zgodnie z chilijskim prawem Wyspa Wielkanocna stanowi specjalny okręg administracyjny Chile, jako część regionu Valparaiso.

Król Wyspy Wielkanocnej leży w łóżku, gdy kolejny luksusowy statek podpływa do brzegów jego królestwa. Valentino Riroroko Tuki spał bardzo kiepsko. Ma już 82 lata i jest słabego zdrowia. Niedawno jego wysokość leżał z powodu zapalenia płuc w klinice w Hanga Roa, jedynej miejscowości w tym najbardziej odosobnionym zakątku Ziemi. Mężczyzna nie ma więc szansy zobaczyć, jak MS Europa wpływa do zatoki, a pasażerowie z naszyjnikami z kwiatów na szyjach podziwiają figury moai.

03.04.2015 Numer 07.2015
Reklama