Napoletana (Neapol)
Okrągła pizza z kołnierzykiem z ciasta. Po raz pierwszy wypiekł ją Raffaele Esposito na cześć wizyty królowej Małgorzaty Sabaudzkiej w czerwcu 1889 r. – pizza składała się z trzech elementów kolorystycznych: czerwonego (pomidory), białego (mozzarella), zielonego (bazylia), które składają się na narodowe barwy Włoch.
Sfincione (Palermo)
Pizza na miękkim cieście z dodatkiem pomidorów, cebuli, anchois, oregano i miejscowym serem, sprzedaje się ją na ulicy, a handlarze zachęcają do nabycia specjału okrzykami: „mało oliwy, dużo kurzu”. Miejscowi wiedzą, co oznacza ten komunikat: do dania dodano niewiele oliwy, za to farszu jest pod dostatkiem.
Calzone pugliese (Apulia)
Dosłownie „skarpeta z Apulii”. Miejscowa pizza ma kształt pieroga. W ciasto zawija się farsz złożony z gotowanego spaghetti, cebuli, oliwek, kaparów i anchois. Apulia była tradycyjnie regionem rolniczym; pizze, które zabierano ze sobą w pole, musiały być sycące – stąd użycie gotowanego makaronu.
Pidone (Messyna)
W sycylijskim dialekcie słowo piduni oznacza stopę. Kształt miejscowej pizzy – również zwijanej, jak calzone – rzeczywiście przypomina stopę. Nadziewana jest pomidorami, anchois i cykorią.
Schacciata (Katania)
To ulubione danie sycylijskich chłopów z okolic Katanii. Ma formę wałka, boki zwijanej pizzy są dodatkowo zagniatane. Typowy farsz to brokuły, kalafiory i ziemniaki, duszone z ricottą i czarnymi oliwkami. Danie spodobało się swego czasu jednemu z synów króla Sycylii i odtąd gościło również na dworskim stole.
Pizza romana (Rzym)
Okrągła, cieniutka, z chrupiącą skórką. Rzymscy kucharze przygotowują ciasto, używając wałka, a nie – jak neapolitańczycy – rąk. Aby uczynić pizzę bardziej chrupiącą, do ciasta dodaje się odrobiny masła lub oliwy.
Pizza d’Andrea (Genua)
W kształcie prostokąta, na grubym cieście, z dodatkiem pomidorów, cebuli, anchois i oliwy. Po raz pierwszy przyrządzono ją w XV wieku w Genui, później została nazwana d’Andrea na cześć admirała Andrea Doria. Współczesna wersja pizzy dopuszcza zastosowanie miękkiego sera i oliwek.
Pizza chiena (Kampania)
Tradycyjne ciasto miesza się z farszem (jaja, sery provolone i pecorino, salami) i wypieka w okrągłej formie.