Artykuły

Kto tu wciska lit?

Białe złoto

Numer 11.2015
Pracownik zakładu Llipi Loma z kryształami „białego złota”. Pracownik zakładu Llipi Loma z kryształami „białego złota”. Mehdi Chebil/Polaris / EAST NEWS
Lit to supergwiazda chemicznego układu okresowego. Jego największe złoża znajdują się w Boliwii. Czy najbiedniejszy kraj Ameryki Łacińskiej naprawdę ma szansę na gospodarczy cud?
Salar de Uyuni, największe słone jezioro świata. Tu, pod skorupą soli, kryje się lit, cenny składnik chemicznych źródeł prądu.Mehdi Chebil/Polaris/EAST NEWS Salar de Uyuni, największe słone jezioro świata. Tu, pod skorupą soli, kryje się lit, cenny składnik chemicznych źródeł prądu.

Przy wejściu do biura wisi adwentowy wieniec. Od Bożego Narodzenia upłynęło już trochę czasu, ale dla Marcela Castro to nie powód, by pozbywać się dekoracji. – Każdego dnia jest Boże Narodzenie – twierdzi. Wygląda jak generał, lecz mówi jak klaun. Ma na sobie oliwkową koszulę, zielone spodnie i ciężkie czarne buty. Na biurku siedzi pluszowa maskotka.

Gra o przyszłość

Jest dyrektorem boliwijskiego państwowego zakładu produkcji litu, położonego nad największym słonym jeziorem na świecie – Salar de Uyuni.

29.05.2015 Numer 11.2015
Reklama