Artykuły

Dinomania

Za co kochamy dinozaury?

Numer 13.2015
Wiele zagadek gadów już rozwiązano, wiele błędnych koncepcji poprawiono. Wskrzeszanie pradawnych stworów to oszałamiający rozdział w dziejach nauki. Wiele zagadek gadów już rozwiązano, wiele błędnych koncepcji poprawiono. Wskrzeszanie pradawnych stworów to oszałamiający rozdział w dziejach nauki. Ian Gavan / Getty Images
Film „Jurassic World” zarobił w weekend otwarcia 511 mln dolarów – to absolutny światowy rekord. Za co tak pokochaliśmy dinozaury?
Skamieliny to za mało. Ludzie (nie tylko dzieci) pragną bestii z krwi i kości.Rob Griffith/AP/EAST NEWS Skamieliny to za mało. Ludzie (nie tylko dzieci) pragną bestii z krwi i kości.

Głęboko w czeluściach największego paleontologicznego muzeum na świecie czeka na uroczyste odsłonięcie nowy, nieznany wcześniej gatunek dinozaura. Ostatnie kilka miesięcy szkielet spędził schowany pod czarną tkaniną na dnie ogromnego magazynu wypełnionego dziesiątkami rzędów skamienielin. Niektóre ukryto w wielkich drewnianych skrzyniach, jak Arkę Przymierza w filmach z Indianą Jonesem; mniej delikatne eksponaty wystawiono na otwartych półkach. Są tu czaszki z rogami, pancerzami, dziobami.

26.06.2015 Numer 13.2015
Reklama