Artykuły

Stalaktyty i mity

Co zmalował praprzodek

Numer 15.2015
Już na samym początku zapadła decyzja, że nie zostanie udostępniona dla zwiedzających. Już na samym początku zapadła decyzja, że nie zostanie udostępniona dla zwiedzających. Le Midi Libre/Photopqr / Forum
Tylko garstka ludzi zwiedziła jaskinię Chauveta i zobaczyła podobizny zwierząt z epoki kamienia. Zwykli śmiertelnicy mogą teraz obejrzeć ich imponującą replikę. Nie pożałują.
Wydaje się, że prehistoryczni artyści wyszli stąd przed chwilą.Voix Du Nord/Photopqr/Forum Wydaje się, że prehistoryczni artyści wyszli stąd przed chwilą.

Wszystko się zaczęło 28 grudnia 1994 r. Ten dzień na zawsze zapisał się w pamięci Jeana Clottesa. Wspiąwszy się po stromym urwisku, dotarł on wreszcie do niepozornej, ciasnej szczeliny. W tej karkołomnej wyprawie towarzyszyło mu trzech speleologów, którzy 10 dni wcześniej obwąchiwali szczeliny na tej ściance, próbując wyczuć odór siarki. Zamiast cuchnących wyziewów poczuli jednak powiew świeżego powietrza zwiastujący, że za warstwą kamieni znajduje się jakaś nieznana grota.

23.07.2015 Numer 15.2015
Reklama