Artykuły

Cranach Młodszy kryje twarz

Portret artysty w mroku

Numer 19.2015
Według nowej teorii ten otyły, rudobrody mężczyzna z obrazu olejnego z 1549 roku może być autorem portretu, Lucasem Cranachem Młodszym. Do tej pory sądzono, że jego podobizna została umieszczona na obrazie z 1565 roku, przedstawiającym wieczerzę. Według nowej teorii ten otyły, rudobrody mężczyzna z obrazu olejnego z 1549 roku może być autorem portretu, Lucasem Cranachem Młodszym. Do tej pory sądzono, że jego podobizna została umieszczona na obrazie z 1565 roku, przedstawiającym wieczerzę. Bridgeman/Photopower
Malował wydzieliną ślimaków, uwielbiał Lutra i kierował jednym z największych warsztatów malarskich Europy. Dziś uczeni się spierają, jak wyglądał ten renesansowy mistrz pędzla.
Czy jednym z mężczyzn na obrazie jest sam Lucas Cranach Młodszy?BEW Czy jednym z mężczyzn na obrazie jest sam Lucas Cranach Młodszy?

Ojciec i syn Cranachowie uchodzą za taśmowych producentów sztuki. W ich warsztacie w Wittenberdze siedziało do 40 czeladników, którzy – pracowali nad portretami książąt, obrazami ołtarzowymi, scenami mitologicznymi oraz projektowali druki ulotne. Niektóre farby zostawiali w gnojówce, by dojrzały, inne rozcieńczali moczem. Jednak większość kolorowych pigmentów przyjeżdżała gotowa z Lipska. Gońcy jeździli do miasta targów i przywozili torby karminu (koszenili) z polskich czerwców lub toksyczną biel ołowiową.

18.09.2015 Numer 19.2015
Reklama