Artykuły

Boks z koksem

Oszustwo stare jak świat

Numer 24.2015
Ceremonia wręczenia medali dla gimnastyczek na igrzyskach letnich w 1968 r. Drugie miejsce zajęły reprezentantki Czechosłowacji. Pierwsze – ZSSR. Wszystkim Rosjankom kazano zajść w ciążę, żeby miały więcej czerwonych krwinek i bardziej elastyczne stawy. Ceremonia wręczenia medali dla gimnastyczek na igrzyskach letnich w 1968 r. Drugie miejsce zajęły reprezentantki Czechosłowacji. Pierwsze – ZSSR. Wszystkim Rosjankom kazano zajść w ciążę, żeby miały więcej czerwonych krwinek i bardziej elastyczne stawy. Ria Novosti / EAST NEWS
Afera z tuszowaniem dopingu lekkoatletów z Rosji przypomniała, że współczesny sport od dawna ma niewiele wspólnego z olimpijskimi ideami.
„W futbolu panuje powszechne przekonanie, że skoro obie strony godzą się wzajemnie oszukiwać, to oszustwo jest fair”, pisał C.B. Fry, jeden z najsłynniejszych brytyjskich sportowców z początku wieku.Wikipedia „W futbolu panuje powszechne przekonanie, że skoro obie strony godzą się wzajemnie oszukiwać, to oszustwo jest fair”, pisał C.B. Fry, jeden z najsłynniejszych brytyjskich sportowców z początku wieku.

Wielką zniewagą jest zmuszanie sportowców do gry wedle przepisu, który zakłada, że zawodnicy zamierzają podcinać, uderzać czy pchać rywali i zachowywać się jak chamy najgorszego pokroju – uważał Charles Burgess Fry, jeden z gigantów angielskiego sportu. Sprzeciwił się on wprowadzeniu w piłce nożnej pola i rzutu karnego jako sposobu na utemperowanie najbardziej krewkich piłkarzy. Przepis wszedł w życie w 1891 r. C.B. Fry, sportowiec amator i dżentelmen w każdym calu, grał w piłkę nożną i krykieta.

27.11.2015 Numer 24.2015
Reklama