Artykuły

Następne ogniwo ewolucji

Nadchodzi era cyborgów

Numer 01.2016
W ciągu najbliższego stulecia ulegnie zatarciu granica między biologią a tym, co jest sztucznym wytworem człowieka. W ciągu najbliższego stulecia ulegnie zatarciu granica między biologią a tym, co jest sztucznym wytworem człowieka. Caters / Forum
Być może już wkrótce świat opanują obdarzone świadomością maszyny i genialne cyborgi. Czy naukowcom uda się je przekonać, że też pochodzą od małpy?
Jerome C. Glenn (ur. w 1945 r.), futurolog amerykański, z wykształcenia filozof i socjolog.AN Jerome C. Glenn (ur. w 1945 r.), futurolog amerykański, z wykształcenia filozof i socjolog.

Żyjemy w coraz bardziej skomputeryzowanym świecie, chętnie korzystając z najnowszych osiągnięć techniki, ale czy rozumiemy związane z tym wyzwania? Futurolodzy wróżą, że już w niedalekiej przyszłości wyłoni się sztuczna inteligencja obdarzona świadomością. Sprzyjają temu dwa silne, nakładające się na siebie trendy. Z jednej strony gruntownym przemianom podlega środowisko, w którym żyjemy: coraz większą rolę odgrywają w nim zaawansowane technologicznie, komunikujące się ze sobą urządzenia i maszyny.

08.01.2016 Numer 01.2016
Reklama