Artykuły

Dołóż i połóż

Ludzkie szachy na macie

Numer 08.2016
Najbrutalniejsze techniki są najmilej widziane przez fanów. Najbrutalniejsze techniki są najmilej widziane przez fanów. Getty Images
Naszpikowani sterydami troglodyci tłukący się w klatce? Już nie, MMA to dziś jedna z najlepiej zorganizowanych dyscyplin sportu.
Rękawice są mniejsze i cieńsze niż w boksie. Zawodnicy nazywają je „pigułkami nasennymi”.Reuters/Forum Rękawice są mniejsze i cieńsze niż w boksie. Zawodnicy nazywają je „pigułkami nasennymi”.

Wokół mieszanych sztuk walki (MMA) narosło wiele mitów. Najczęściej powtarzany głosi, że to prosty sport. W rzeczywistości jest nieskończenie techniczny i skomplikowany. Zawodnik może przez całą karierę starać się opanować zaledwie jedną z dyscyplin, które się nań składają: zapasy, uderzenia czy grapling, obejmujący chwyty, dźwignie, obalenia i duszenia. Aby odnosić sukcesy na macie, trzeba mieć solidne pojęcie o brazylijskim dżudżitsu, a tylko ta jedna sztuka ma w swoim repertuarze ponad 2500 technik, przy czym każda jest odpowiedzią na inną.

15.04.2016 Numer 08.2016
Reklama