Artykuły

Tak bywało w Biłgoraju

Rekonstrukcja synagogi

Numer 09.2016
W Biłgoraju powstała rekonstrukcja XVIII-wiecznej Bożnicy z Wołpy koło Grodna, spalonej przez Niemców w 1941 r. W Biłgoraju powstała rekonstrukcja XVIII-wiecznej Bożnicy z Wołpy koło Grodna, spalonej przez Niemców w 1941 r. Adam Tuchliński / Newsweek Polska
Pewien milioner z Polski zamierza wskrzesić drewnianą dzielnicę ze swoich wspomnień. Wybudował już synagogę, a to dopiero początek.
Tadeusz Kuźmiński, prezes Fundacji Biłgoraj XXI, marzy o budowie wielokulturowego kresowego miasteczka.Adam Tuchliński/Newsweek Polska Tadeusz Kuźmiński, prezes Fundacji Biłgoraj XXI, marzy o budowie wielokulturowego kresowego miasteczka.

Był środek nocy, woda pluskała w basenie, kiedy milioner Tadeusz Kuźmiński postanowił kupić ziemię w swoich rodzinnych stronach. Tamtej nocy leżał w ogrodzie swojej warszawskiej rezydencji. Wrócił właśnie z rocznej podróży po świecie, sprzedał firmę i zastanawiał się, co zrobić z pieniędzmi i resztą życia. Jak to się często zdarzało, kiedy nie mógł zasnąć, zaczął kartkować książki o architekturze. Aż jego wzrok zatrzymał się na starym, polskim, drewnianym domu.

27.04.2016 Numer 09.2016
Reklama