Artykuły

Szekspir zamiast Moliera

Polski bój o kulturę

Numer 12.2016
Nowa władza, napędzana triumfalizmem, arogancją oraz żądzą zemsty, chce z dnia na dzień wyeliminować wpływy liberalnych elit. Nowa władza, napędzana triumfalizmem, arogancją oraz żądzą zemsty, chce z dnia na dzień wyeliminować wpływy liberalnych elit. Monika Swadowska
Konserwatywny rząd Polski bierze się za pole kultury, które zamierza przeorać na swoją modłę. Liberalni artyści i intelektualiści są wzburzeni. Niektórzy mówią już o wojnie domowej.
Czy życie kulturalne w Polsce będzie musiało zejść do podziemia?Monika Swadowska Czy życie kulturalne w Polsce będzie musiało zejść do podziemia?

Oto jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce: rozdanie Paszportów „Polityki”. Co roku ten największy tygodnik opinii wyróżnia młodych artystów – od muzyki poważnej przez rozrywkową po literaturę. „Polityka” miała przed rokiem 1989 zabarwienie komunistyczno-reformatorskie, dziś jest liberalna. Dla rządzących Polską to idealna wizja wroga: postkomunizm i europejski mainstream w jednym. Tegorocznej gali oczekiwano więc ze szczególną ciekawością.

10.06.2016 Numer 12.2016
Reklama