Artykuły

Wiara po byku

Mitraizm, konkurent chrześcijaństwa

Numer 12.2016
Charakterystyczna Świątynia Mitry z III w. n.e. odkryta pod Bazyliką św. Klemensa na Lateranie. W Rzymie znajdowało się 40-60 podziemnych sal do obrzędów inicjacyjnych. Charakterystyczna Świątynia Mitry z III w. n.e. odkryta pod Bazyliką św. Klemensa na Lateranie. W Rzymie znajdowało się 40-60 podziemnych sal do obrzędów inicjacyjnych. TopFoto / Forum
W pierwszych wiekach naszej ery w Cesarstwie Rzymskim rozpowszechnił się kult tajemniczego perskiego bóstwa. Przez jakiś czas Mitra był nawet poważnym konkurentem chrześcijaństwa.
Płaskorzeźba z końca III w. n.e. przedstawiająca Mitrę zabijającego byka.AKG/EAST NEWS Płaskorzeźba z końca III w. n.e. przedstawiająca Mitrę zabijającego byka.

Pierwsze wzmianki o Mitrze pojawiają się niemal półtora tysiąca lat przed Chrystusem. Jego imię przywołano w traktacie zawartym przez pewnego hetyckiego króla około 1380 roku p.n.e. z władcą państwa Mittani. Bóg miał być gwarantem trwałości tego porozumienia.

Zdaniem badaczy już wtedy Mitra był ważną postacią indyjskiego oraz irańskiego panteonu. W indyjskich Wedach jawi się jako życzliwe bóstwo czuwające nad przestrzeganiem umów i zaprowadzające zgodę między ludźmi.

10.06.2016 Numer 12.2016
Reklama