Artykuły

Bogowie stadionów

Cała prawda o igrzyskach

Numer 16.2016
Zawody przeprowadzano w pokojowej, religijnej, otwartej atmosferze (fragment wazy greckiej). Zawody przeprowadzano w pokojowej, religijnej, otwartej atmosferze (fragment wazy greckiej). Interfoto / Forum
Szybciej, wyżej, silniej – ta dewiza pozostaje tak samo ważna dla zawodników w Rio de Janeiro, co dla uczestników pierwszych igrzysk w Olimpii. Jednak od czasów starożytnych w sporcie wiele się zmieniło.
Lekkoatleci przygotowywali się prawie przez rok (amfora z VI w. p.n.e.).Getty Images Lekkoatleci przygotowywali się prawie przez rok (amfora z VI w. p.n.e.).

W 1896 r. z inicjatywy barona Pierre’a de Coubertina odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie ery nowożytnej. Zorganizowano je w Atenach, stolicy Królestwa Grecji, co miało być symbolicznym nawiązaniem do antycznych tradycji. Czy jednak koncepcje nowożytnego olimpizmu są zgodne z tym, jak starożytni wyobrażali sobie sportowe zmagania? Ojciec nowożytnego olimpizmu był francuskim pedagogiem, bardzo przywiązanym do idei edukacji przez sport. Swoje koncepcje nagłaśniał najpierw w branżowej prasie, a potem w 1894 r.

05.08.2016 Numer 16.2016
Reklama