Artykuły

Haj Hitler!

Jak narkotyki wpłynęły na politykę III Rzeszy

Numer 22.2016
Führer in flagranti. Wilczy Szaniec, 20 lipca 1944 r. Przed chwilą wybuchła bomba, teraz męska rozmowa z Geringiem i Mussolinim. I jak tu nie dać w żyłę? Führer in flagranti. Wilczy Szaniec, 20 lipca 1944 r. Przed chwilą wybuchła bomba, teraz męska rozmowa z Geringiem i Mussolinim. I jak tu nie dać w żyłę? Sz. Photo / Forum
O tym, że przywódca III Rzeszy był szalony, wiemy nie od dziś. Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się jednak, że owo szaleństwo napędzały silne narkotyki serwowane przez osobistego lekarza.
Norman Ohler, autor książki „Trzecia Rzesza na haju”. Inspiracją do jej napisania były własne doświadczenia z narkotykami z lat 90. oraz... opowieści pewnego berlińskiego didżeja.Ullstein/BEW Norman Ohler, autor książki „Trzecia Rzesza na haju”. Inspiracją do jej napisania były własne doświadczenia z narkotykami z lat 90. oraz... opowieści pewnego berlińskiego didżeja.

Niemiecki pisarz Norman Ohler mieszka na ostatnim piętrze XIX-wiecznej kamienicy w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, na południowym brzegu Szprewy. Wizyta przyprawia o zawrót głowy. Ohler pracuje i lubi zabawiać gości w „pisarskiej wieży”, jak nazywa oszkloną wieżyczkę niebezpiecznie przycupniętą na  skraju dachu (kto się ośmieli zerknąć w dół, zobaczy w oddali małą łódź pisarza zacumowaną przy brzegu rzeki).

Spoglądając z tej wysokości na Berlin, widzimy jego dwa oblicza: dynamiczne i nowoczesne oraz upiornie szare, rodem z nie tak znów odległej przeszłości.

28.10.2016 Numer 22.2016
Reklama