Artykuły

Na początku był ogień

Królestwo Dawida

Numer 26.2016
Hala Al-Badar, wulkaniczna góra w prowincji Medyna. Tu był Mojżesz? Hala Al-Badar, wulkaniczna góra w prowincji Medyna. Tu był Mojżesz? Agentur Focus / Photon Media
Czyżby Bóg narodził się w Arabii Saudyjskiej? I to jako bożek wulkanu? Izraelscy archeolodzy wstrząsnęli nie tylko nauką.
„Jeruzalem to mała osada, Dawid to lokalny watażka”. Archeolog Israel Finkelstein naraził się i żydom i chrześcijanom.Archiwum „Jeruzalem to mała osada, Dawid to lokalny watażka”. Archeolog Israel Finkelstein naraził się i żydom i chrześcijanom.

Duchy opiekuńcze wulkanów są porywcze i skore do gniewu. Od Hawajów po Indonezję te wyrzutnie magmy uchodziły od niepamiętnych czasów za trony popędliwych mocy. Kowal Hefajstos krzesał iskry w Etnie. Ducha, który zawładnął japońską górą Fudżi, przebłagiwano już w roku 27 n.e., stawiając mu świątynie. Z Bogiem chrześcijan sprawy najwidoczniej mają się podobnie. Co prawda, główny bohater Biblii przeszedł długi, religijno-filozoficzny proces uszlachetniający, jednak w swej oryginalnej postaci ze Starego Testamentu wydaje się dość impulsywny.

21.12.2016 Numer 26.2016
Reklama