Artykuły

Patos i zdrada

Liga Narodów: poprzedniczka ONZ

Numer 05.2017
Siedziba Ligi Narodów w Genewie w tzw. pałacu Wilsona (na pierwszym planie tablica ku czci prezydenta). Dziś urzęduje tu Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców. Siedziba Ligi Narodów w Genewie w tzw. pałacu Wilsona (na pierwszym planie tablica ku czci prezydenta). Dziś urzęduje tu Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców. NAC
Liga rządzi, Liga radzi… Dwudziestoletnia historia Ligi Narodów pokazuje, że szczytne hasła i szumne zapowiedzi nie są gwarancją pokoju na świecie.
Hajle Sellasje, cesarz Etiopii, zmuszony do emigracji po włoskiej inwazji. Jego apel do Ligii Narodów z 1936 roku okazał się ponurym proroctwem jej upadku.NAC Hajle Sellasje, cesarz Etiopii, zmuszony do emigracji po włoskiej inwazji. Jego apel do Ligii Narodów z 1936 roku okazał się ponurym proroctwem jej upadku.

W czasach, gdy gospodarzem Białego Domu jest nieprzewidywalny populista, warto sięgnąć sto lat wstecz, do czasów prezydentury Thomasa Woodrowa Wilsona. Dwudziesty ósmy prezydent Stanów Zjednoczonych jest powszechnie nazywany idealistą. W czasach, gdy nadrzędnym hasłem jest polityczny pragmatyzm, nierzadko podszyty dużą dozą cynizmu i absolutnym brakiem zasad, to określenie brzmi staroświecko, a może nawet trochę naiwnie – pisze Pierre Feydel na łamach francuskiego tygodnika „Marianne”.

03.03.2017 Numer 05.2017
Reklama