Forum

Najciekawsze historie świata

Obyczaje
13 kwietnia 2017

Siti-go-san, czyli wspólne urodziny dla 3,5 i 7-latków w Japonii

Trzy-pięć-siedem

Na pierwszym miejscu interesy ogółu, dopiero na drugim – własne. Tylko w ten sposób może powstać harmonijne społeczeństwo. Tak uważają Japończycy i uczą swoje dzieci być częścią całości.
Daria Karielina

Japońskie dzieci mają jedne wspólne urodziny. Dzieci, które w danym roku kończą trzy, pięć i siedem lat, obchodzą urodziny razem, tego samego dnia: 15 listopada. Święto nazywa się Siti-go-san, co oznacza po prostu 3-5-7. Liczby nieparzyste uchodzą w Japonii za magiczne, odpowiadający im wiek uważa się za przełomowe etapy dorastania. – Pamiętam, jak po raz pierwszy moja trzyletnia córeczka Alisa mogła włożyć tradycyjne kimono. Z jej rówieśnikami wspólnie wybraliśmy się do świątyni na sesję zdjęciową – mówi Jelena Bielakowa, członkini stowarzyszenia przewodników, tłumaczka. Od lat mieszka w Japonii, w mieście Matsudo.

Dziecko słońca

Ustanowienie święta Siti-go-san związane jest z wysoką śmiertelnością wśród małych dzieci w dawnych czasach. Do ukończenia siódmego roku życia dziecka nie uważano za członka świata żywych. Maluchy traktowano jak kami-no-ko, czyli stworzenie, które znajduje się pod wyłączną opieką bogów. Być może tym należy wytłumaczyć zbyt pobłażliwe – z punktu widzenia Europejczyków – podejście japońskich rodziców do swoich pociech. Według tradycyjnych wierzeń dziecko, ukończywszy siedem lat, przechodzi do świata ludzi i staje się pełnoprawnym członkiem wspólnoty rodowej. Dopiero na obchody Siti-go-san dzieci mają prawo ubrać się jak dorośli i odwiedzić świątynię.

Dla małych Japończyków ceremonia przestąpienia progu świątyni to pierwsza okazja do zaprezentowania się światu. Matki przedstawiają swoje dzieci członkom wspólnoty. Uroczystość musi być wystawna. Nikt nie oszczędza ani na strojach, ani jedzeniu, ani wydatkach na fotografa.

Wszędzie ciasno – i na wsi i w miastach. Człowiek wspólnoty musi umieć dogadywać się z innymi

Wspólne święta i wspólne sukcesy – pod tym względem współczesna japońska kultura czerpie ze starych tradycji wiejskich wspólnot, w której miejsca na sprawy osobiste czy intymność prawie nie ma. W japońskich wioskach domy przylegały ciasno jeden do drugiego, sąsiedzi słyszeli, co się dzieje za bambusową ścianką. W tym sensie przeludnione współczesne Tokio niewiele różni się od wsi. Wszędzie jest ciasno. Wychowanie polega więc w znacznej mierze na tym, aby członek wspólnoty potrafił dogadywać się z innymi, biorąc pod uwagę interes ogółu, a dopiero na drugim miejscu – swój własny.

System wychowawczy ikudzi polega na tym, że dzieci uczą się życiowych ról, naśladując rodziców. Ci zawsze odnoszą się do dziecka z miłością, życzliwością i troską, nigdy też nie podnoszą głosu. W ten sposób uczą malucha szacunku do innych i kontrolowania emocji. – Kiedy Alisa kaprysi i nie chce iść do przedszkola albo na rytmikę, cała rodzina staje po jej stronie. Mąż i babcia z dziadkiem proponują wyprawę do oceanarium albo do Disneylandu pod Tokio. Chodzi im o to i tylko o to, żeby maleństwo uszczęśliwić. Mówią: „Jak pójdzie do szkoły, to sama zrozumie, że to obowiązek, a na razie nic nie musi” – opowiada Jelena.

Japończycy z rzadka uciekają się do stosowania przymusu wobec dzieci. Jeśli dziecko nie chce czegoś robić, to nikt go do tego nie zmusza. – Wszystko, co otacza malucha, powinno służyć jego rozrywce i rozwojowi – kontynuuje Jelena. – Kiedy Alisa wybiera się na dodatkowe zajęcia, przygotowuję jej bento. To pudełeczko z posiłkiem: trochę ryżu, kawałek ryby lub mięsa, warzywa. Umiejętność doboru składników jest wysoko ceniona. Dla dzieci przygotowuje się przekąski w kształcie zwierzaczków lub bohaterów kreskówek.

Rozkład dnia japońskiego dziecka jest rozpisany co do minuty. Nawet dwulatki chodzą regularnie na zajęcia rozwijające ich talenty, uczą się angielskiego, rysunku, śpiewu. Czterolatki potrafią grać na instrumencie. – A przy tym wszystkim się zdarza, że trzylatki paradują po przedszkolu w pampersach, a matki często karmią dziecko piersią do siódmego roku życia. Jedno drugiemu nie przeszkadza – mówi Jelena.

To babska rzecz

Całe życie japońskiej kobiety kręci się wokół dzieci. Większość rezygnuje z pracy zawodowej zaraz po ślubie i szykuje się do roli matki. W Japonii nie ma instytucji babć i niań. Kiedy pewnego dnia po Alisę do przedszkola przyszła moja mama, wychowawczynie długo nie mogły zrozumieć, co babcia ma do dziecka. Nawet w hoikuen, przedszkolu dla dzieci pracujących matek, nieczęsto można spotkać babcie czy dziadka – ciągnie opowieść Jelena. Skoro urodziłaś dziecko, to musisz mu się poświęcić w stu procentach. Według statystyk ojcowie poświęcają dzieciom nie więcej niż 20 minut dziennie. Wychowaniem zajmuje się matka. Głównym zadaniem męża jest zarabianie pieniędzy.

Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną