Artykuły

Następni do raju

Jak ISIS szkoli dzieci na morderców

Numer 12.2017
Nadim zaczął uciekać, potem jednak chwycił za detonator... W ostatniej chwili obezwładnił go policjant (Kirkuk, sierpień ub.r., film nakręcony telefonem przez jednego z przechodniów). Nadim zaczął uciekać, potem jednak chwycił za detonator... W ostatniej chwili obezwładnił go policjant (Kirkuk, sierpień ub.r., film nakręcony telefonem przez jednego z przechodniów). Reuters / Forum
Nadim miał 12 lat, Chalid –13, gdy uprowadziło ich Państwo Islamskie. Po torturach i reedukacji kazano im wysadzić w powietrze niewiernych – i samych siebie. Jednemu z braci zabrakło odwagi.

Cztery minuty wcześniej, zanim Nadim chwycił za detonator, muezini w Kirkuku wezwali przez głośniki na wieczorną modlitwę. Był niedzielny sierpniowy wieczór, godzina siódma. Z jednej z uliczek wyłonił się szczupły chłopak o czarnych włosach i wąskich ramionach. Miał czerwono-niebieską koszulkę FC Barcelona z numerem 10 na plecach i napisem „Messi”. Była „na tyle obszerna, żeby ukryć pod nią coś ciężkiego” – jak napisano później w raporcie policyjnym.

09.06.2017 Numer 12.2017
Reklama