Artykuły

Nie ma życia bez ryzyka

Jakie są pożytki z badań nad embrionami

Numer 12.2017
Ludzie na zamówienie? Większość chorób o podłożu genetycznym powstaje dopiero w okresie embrionalnym. Nie uda się ich w pełni wyeliminować. Ludzie na zamówienie? Większość chorób o podłożu genetycznym powstaje dopiero w okresie embrionalnym. Nie uda się ich w pełni wyeliminować. Getty Images
Lekarka Elke Holinski-Feder popiera badania nad embrionami. I wyjaśnia, jak daleko wolno się posunąć w spełnianiu pragnień rodziców, którzy chcą mieć zdrowe dziecko.
Elke Holinski-Feder, niemiecka lekarka, doktor nauk medycznych, chemiczka, genetyczka. Pracuje w Ośrodku Medycyny Genetycznej w Monachium.materiały prasowe Elke Holinski-Feder, niemiecka lekarka, doktor nauk medycznych, chemiczka, genetyczka. Pracuje w Ośrodku Medycyny Genetycznej w Monachium.

Narodowa Akademia Nauk domaga się, aby także w Niemczech można było wykorzystywać embriony do badań medycznych, jak to się od dawna dzieje we Francji i w Wielkiej Brytanii. Tymczasem w RFN jest to wciąż zakazane. Co sądzi pani o tej inicjatywie?
Elke Holinski-Feder: Moim zdaniem to rozsądny postulat. Powinna istnieć możliwość, by z tych komórek uzyskać wiedzę naukową; rozwój organizmu ludzkiego jest unikalnym fenomenem. Rozsądne są też założenia etyczne, które proponuje akademia.

09.06.2017 Numer 12.2017
Reklama