Artykuły

Puste cokoły?

Demontaż pomników Armii Czerwonej

Numer 16.2017
Warszawa, Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim. Był już przesuwany i profanowany, teraz grozi mu usunięcie. Warszawa, Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim. Był już przesuwany i profanowany, teraz grozi mu usunięcie. Krzysztof Żuczkowski / Forum
Rosja zapowiada, że adekwatnie odpowie na przyjętą przez Sejm i podpisaną przez prezydenta Dudę nowelizację ustawy o dekomunizacji, przewidującą demontaż pomników wdzięczności Armii Czerwonej.
Pomnik czerwonoarmistów z Katowic przechodzi remont w Gliwicach. Docelowo ma trafić na katowicki cmentarz radziecki.Maciej Jarzębiński/Forum Pomnik czerwonoarmistów z Katowic przechodzi remont w Gliwicach. Docelowo ma trafić na katowicki cmentarz radziecki.

W Moskwie jednoznacznie przyjęto ustawę jako akt godzący w pamięć żołnierzy radzieckich. W stan gotowości zostały postawione rosyjskie media. Podgrzewają społeczne emocje, stosując zmanipulowaną narrację: sugerują, że w ramach akcji dekomunizacyjnej zostaną zlikwidowane również pomniki na cmentarzach żołnierzy radzieckich, czego polska ustawa nie przewiduje. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także obie izby rosyjskiego parlamentu pracują nad formułą „adekwatnej odpowiedzi”.

W stronę rozbioru

– Rosja może zaprzestać opieki nad polskimi cmentarzami na terytorium Federacji Rosyjskiej, jeżeli Polska nie będzie przestrzegać zapisów dwustronnej umowy przewidującej wzajemną dbałość o miejsca pamięci.

04.08.2017 Numer 16.2017
Reklama