Artykuły

Klątwa Koh-i-noor

Tajemnica pechowego klejnotu

Numer 18.2017
W 1849 roku dziesięcioletni mahardża Dulip Singh musiał skapitulować przed Brytyjczykami. Stracił wolność, władzę - i klejnoty. W 1849 roku dziesięcioletni mahardża Dulip Singh musiał skapitulować przed Brytyjczykami. Stracił wolność, władzę - i klejnoty. IAM / Forum
Najsłynniejszy diament świata przynosił pecha kolejnym właścicielom. Mimo to Indie i Pakistan uporczywie domagają się jego zwrotu.
Brytyjska korona królewska. Na pierwszym planie - Koh-i-noor.AN Brytyjska korona królewska. Na pierwszym planie - Koh-i-noor.

Dwudziestego dziewiątego marca 1849 roku ostatni maharadża Pendżabu, dziesięcioletni Dulip Singh, został wprowadzony do wspaniałej sali tronowej fortecy Lahaur zwanej Pałacem Luster. Ojciec chłopaka już dawno nie żył, a matkę porwano i zamknięto w pałacu poza miastem. Dulipa Singha otaczali teraz poważni panowie w czerwonych kamizelkach, porozumiewający się między sobą w dziwnym języku, z którego młodociany król Sikhów nie rozumiał ani słowa. Zachował godność odpowiednią dla władcy, ale był przerażony.

01.09.2017 Numer 18.2017
Reklama