Artykuły

Forum Fokus

Rok w obrazach: Lipiec – Grudzień

Numer 01.2018

Dzięki, nie musiałeś!

Przy okazji lipcowego szczytu G20 w Hamburgu nastąpił pierwszy historyczny uścisk dłoni prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych: Władimira Putina i Donalda Trumpa. Na ten symboliczny moment czekano, odkąd tuż po wyborach w 2016 roku pojawiły się informacje amerykańskich agencji wywiadowczych, że Rosjanie przyczynili się do zwycięstwa republikańskiego kandydata, m.in. prowadząc szeroką kampanię w mediach społecznościowych. Jak na standardy Trumpa, który nieraz sprowadził wymianę uprzejmości do siłowania się na ręce, spotkanie było miłe, ale politycy zachowali rezerwę. Może i słusznie: pod koniec 2017 roku Amerykanie podjęli cały szereg antyrosyjskich działań – m.in. nałożyli sankcje na czeczeńskiego zausznika Putina, Ramzana Kadyrowa, zobowiązali się przekazać Ukrainie broń przeciwczołgową, a Rosję nazwali „rywalizującym mocarstwem”.

Prezydenci Putin i TrumpAFP/EAST NEWSPrezydenci Putin i Trump

Podejrzane związki

To nie mongolskie stepy, tylko szósty odcinek Tour de France – z Vesoul do Troyes w Burgundii. Do podobnej sytuacji doszło w 2016 roku, kiedy w okolicach Montauban na południu Francji kobieta z rozwianym włosem – też w czasie etapu szóstego – wyprzedziła konno cały peleton. Pierwszy wypadek zanotowano w roku 1975, kiedy biały rumak bez jeźdźca wbiegł na trasę wyścigu. W 2003 roku dwóch jeźdźców próbujących ścigać się równolegle z kolarzami zaliczyło bolesną kraksę; a 12 lat później fani jeździectwa zrobili żywą rzeźbę obok trasy – z góry wyglądała jak rower. Im dłużej badamy historię takich przypadków, tym poważniej zaczyna wyglądać teza o sekretnej zmowie cyklistów i kawalerzystów.

Szósty odcinek Tour de France – z Vesoul do Troyes w BurgundiiReuters/ForumSzósty odcinek Tour de France – z Vesoul do Troyes w Burgundii

Miesiąc pielgrzymowania

Zdjęcie z powietrza muzułmańskich pielgrzymów na wzgórzu Arafat w pobliżu Mekki. Odbycie pielgrzymki (hadżdż) do świątyni Al-Kaba jest obowiązkiem każdego wyznawcy islamu. Tradycyjnie przy okazji odwiedza się też różne symboliczne miejsca wokół miasta. Na tym niewielkim wzniesieniu Mahomet miał wygłosić ostatnie kazanie. Uważa się też, że tutaj wylądowali Adam i Ewa po upadku z raju.

Muzułmańscy pielgrzymi na wzgórzu Arafat w pobliżu MekkiAFP/EAST NEWSMuzułmańscy pielgrzymi na wzgórzu Arafat w pobliżu Mekki

Przywódca czuwa

Jesień upłynęła pod znakiem coraz bardziej niepokojących działań Pjongjangu. Na zdjęciu z północnokoreańskiej państwowej agencji prasowej widać przywódcę KRLD. Kim Dzong Un ogląda start rakiety balistycznej Hwasong-12. Z ostatnich testów wynika, że reżim zbudował pociski międzykontynentalne, które – sądząc po trajektorii – są zdolne dosięgnąć celów w całych Stanach Zjednoczonych i w Europie. Wywiad amerykański podaje, że Koreańczycy z Północy mogą już wyposażyć rakietę w zminiaturyzowaną głowicę jądrową (patrz wydanie specjalne FORUM „Świat i Ludzie” nr 1/2018, dostępne już w kioskach).

Kim Dzong Un ogląda start rakiety balistycznej Hwasong-12.AFP/EAST NEWSKim Dzong Un ogląda start rakiety balistycznej Hwasong-12.

Razem czy osobno

Protest przed kwaterą główną hiszpańskiej policji w Barcelonie tuż przed referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Policja rozpoczęła operację Anubis mającą uniemożliwić głosowanie. Funkcjonariusze aresztowali lokalnych polityków i działaczy, rekwirowali karty referendalne, urny, a także blokowali lokale, gdzie miało się odbyć referendum. Mimo to frekwencja wyniosła 43 proc., oddano ponad 2,2 mln głosów, a 92 proc. biorących udział w plebiscycie opowiedziało się za niepodległością. Prawie miesiąc później region ogłosił oderwanie się od Hiszpanii. (patrz wydanie specjalne FORUM „Świat i Ludzie” nr 1/2018, dostępne już w kioskach).

Protest przed kwaterą główną hiszpańskiej policji w Barcelonie.AFP/EAST NEWSProtest przed kwaterą główną hiszpańskiej policji w Barcelonie.

Exodus z kraju złotych świątyń

Rohingjowie, muzułmańska społeczność żyjąca w Birmie przy granicy z Bangladeszem, od lat byli rugowani z ziemi i poddawani coraz większym szykanom przez wspierające buddyjską większość władze Birmy. Po ataku powstańców na siły rządowe, w którym zginęło kilkunastu żołnierzy, wojsko przeprowadziło wielką czystkę etniczną w islamskich wioskach. Doszło do gwałtów, mordów i podpaleń na masową skalę, a ponad pół miliona Rohingjów rzuciło się do ucieczki do Bangladeszu.

Rohingjowie, muzułmańska społeczność żyjąca w Birmie, poddawani są coraz większym szykanom przez wspierające buddyjską większość władze Birmy.AFP/EAST NEWSRohingjowie, muzułmańska społeczność żyjąca w Birmie, poddawani są coraz większym szykanom przez wspierające buddyjską większość władze Birmy.

Ile za Moneta?

Z pięcioletnim opóźnieniem otwarto w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich filię Luwru. Ponoć za możliwość korzystania z nazwy paryskiego muzeum Abu Zabi zapłaciło Francji ponad pół miliarda dolarów, czyli pięć razy więcej niż kosztowała konstrukcja futurystycznego budynku. W środku znajduje się m.in. 300 dzieł wypożyczonych z francuskich muzeów za sumę 750 mln dolarów oraz najdroższy z obrazów, „Zbawiciel świata” Leonarda da Vinci (jedyne 450 milionów). Odlot? No cóż, szejk bratniego Dubaju chce wysłać pierwszych obywateli w kosmos, a do rządu emiratów wszedł właśnie minister ds. sztucznej inteligencji. Widać, że władze małego, bogatego państwa otoczonego ambitnymi rywalami szukają własnej drogi rozwoju.

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich otwarto filię Luwru.AFP/EAST NEWSW stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich otwarto filię Luwru.

Czekając na Armageddon

Protesty Palestyńczyków wybuchły, gdy na początku grudnia Donald Trump ogłosił uznanie Jerozolimy przez USA za stolicę Izraela. Decyzja spotkała się z krytyką ze strony ONZ i państw arabskich, ale – co ciekawe – ucieszyła amerykańską religijną prawicę (82 proc. białych ewangelikanów uważa, że Izrael został dany Żydom przez Boga; tego zdania jest tylko 40 proc. Amerykanów wyznania mojżeszowego). Wielu chrześcijan w USA nie może się doczekać Sądu Ostatecznego, a biblijna przepowiednia głosi, że przejęcie kontroli nad Jerozolimą przez Żydów jest pierwszym krokiem do końca świata (o ziemskich konsekwencjach i motywach decyzji Trumpa – patrz wydanie specjalne FORUM „Świat i Ludzie”).

Protesty Palestyńczyków wybuchły, gdy na początku grudnia Donald Trump ogłosił uznanie Jerozolimy przez USA za stolicę Izraela.AFP/EAST NEWSProtesty Palestyńczyków wybuchły, gdy na początku grudnia Donald Trump ogłosił uznanie Jerozolimy przez USA za stolicę Izraela.

Miasto gniewu

W grudniu Ateny płoną, bo co roku dochodzi do zamieszek w związku z kolejną rocznicą śmierci 15-latka zastrzelonego przez policjanta w 2008 roku. Aleksandros Grigoropulos został zabity podczas sprzeczki z dwoma funkcjonariuszami, co wywołało wielotygodniowe demonstracje przeciwko brutalności policji i niewydolności państwa. Dochodziło przy tym do plądrowania sklepów i banków. Kolejne tak duże i gwałtowne protesty wybuchły dwa lata później, kiedy Grecja wpadła w kryzys.

W grudniu Ateny płoną, bo co roku dochodzi do zamieszek w związku z kolejną rocznicą śmierci 15-latka zastrzelonego przez policjanta w 2008 roku.AFP/EAST NEWSW grudniu Ateny płoną, bo co roku dochodzi do zamieszek w związku z kolejną rocznicą śmierci 15-latka zastrzelonego przez policjanta w 2008 roku.

Sport to zdrowie

Były napastnik Spartaka Moskwa i trener reprezentacji ZSRR Nikita Simonian pokazał (razem z byłym argentyńskim pomocnikiem i szkoleniowcem Diego Maradoną) karteczkę z napisem „Polska” podczas losowania grup do mistrzostw świata. 91-letni Simonian, który debiutował podczas II wojny światowej, to żywa legenda. Maradona może mu pozazdrościć jednego: Simonian wystąpił w prawie 250 meczach, strzelił 160 goli, ale nie dostał ani jednej kartki.

Trener reprezentacji ZSRR Nikita Simonian i MaradonaAFP/EAST NEWSTrener reprezentacji ZSRR Nikita Simonian i Maradona

08.01.2018 Numer 01.2018
Reklama