Artykuły

Czy Żydzi byli „sprawcami”?

Żydowscy sprawcy. Jak było naprawdę?

Numer 05.2018
Łódź 1942: Chaim Rumkowski, przewodniczący Judenratu w getcie, zdaje raport zwierzchnikowi SS, Heinrichowi Himmlerowi. Łódź 1942: Chaim Rumkowski, przewodniczący Judenratu w getcie, zdaje raport zwierzchnikowi SS, Heinrichowi Himmlerowi. EAST NEWS
Nie ma wątpliwości, że Niemcy w okupowanej Polsce zmuszali miejscowych Żydów do udziału w zarządzaniu i pilnowaniu członków żydowskiej społeczności − pisze izraelski publicysta David B. Green na łamach dziennika „Haarec”.

Green nawiązuje tym samym do kontrowersji, jakie wywołały słowa premiera Mateusza Morawieckiego wypowiedziane na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Szef polskiego rządu jednym tchem wymieniał w kontekście Holocaustu polskich, żydowskich, rosyjskich, ukraińskich i niemieckich „sprawców”, co wywołało oburzenie w Izraelu. Green przypomina więc, jak się miały sprawy. Niemcy powołali do życia w okupowanej Polsce tzw. Judenraty (żydowskie rady) oraz żydowską policję, które miały odpowiadać za porządek w gettach i nimi zarządzać.

02.03.2018 Numer 05.2018
Reklama