Artykuły

Kopalnie króla Bitcoina

Wydobywanie kryptowalut

Numer 05.2018
„Kopanie” kryptowalut wymaga coraz większych mocy obliczeniowych, a zużycie energii związane z tą działalnością rośnie w zawrotnym tempie. „Kopanie” kryptowalut wymaga coraz większych mocy obliczeniowych, a zużycie energii związane z tą działalnością rośnie w zawrotnym tempie. Pixabay / •
Kryptowaluty są chwiejne i tajemnicze, a mechanizm ich funkcjonowania jest trudny do zrozumienia. Jednak na Islandii skutki ich istnienia są bardzo namacalne.
W ostatnich tygodniach zaufanie do kryptowalut znacznie osłabło.Pixabay/• W ostatnich tygodniach zaufanie do kryptowalut znacznie osłabło.

Chcąc odkryć źródło bitcoinów, trzeba udać się na Islandię, wyspę lodu i ognia na Oceanie Atlantyckim. Trop prowadzi do dawnej bazy NATO oddalonej o 50 km od Rejkiawiku. Na jej terenie działa centrum danych Borealis Data Center.

Po dotarciu na miejsce francuski reporter Pierre Sorgue z niedowierzaniem rozejrzał się po okolicy. GPS zaprowadził go w pobliże długiego blaszanego baraku przypominającego raczej fermę drobiu niż budynek naszpikowany nowoczesną infrastrukturą informatyczną. W tle majaczyły wojskowe hangary używane w czasach zimnej wojny przez armię amerykańską.

02.03.2018 Numer 05.2018
Reklama