Artykuły

Ostatni Mohikanie Północy

Ginący lud Czułymców

Numer 05.2018
Wioska Teguldet, gdzie mieszkają ostatni Czułymcy, leży daleko za Uralem, na Nizinie Zachodniosyberyjskiej. Do najbliższego miasta, Tomska, jedzie się stąd 250 km. Wioska Teguldet, gdzie mieszkają ostatni Czułymcy, leży daleko za Uralem, na Nizinie Zachodniosyberyjskiej. Do najbliższego miasta, Tomska, jedzie się stąd 250 km. Daria Jeniuszina/RFE/RL / •
Czułymcy są rdzennym narodem Syberii. Pozostało ich zaledwie 355. Ich język i tradycje postanowił uratować mieszkaniec maleńkiej wioski zagubionej wśród tajgi.
Rodzina szamana Androna Szumiłowa. Nazwisko nadali mu Rosjanie, bo „za bardzo szumiał” na zebraniach.Daria Jeniuszina/RFE/RL/• Rodzina szamana Androna Szumiłowa. Nazwisko nadali mu Rosjanie, bo „za bardzo szumiał” na zebraniach.

Teguldet w obwodzie tomskim leży pięć godzin jazdy od Tomska. To właśnie tu, według ostatniego spisu ludności Federacji Rosyjskiej, mieszkają niemal wszyscy Czułymcy. 187 osób. Kolejne niespełna dwie setki ludzi wywodzących się z tego ludu ma w dokumentach wpisaną przynależność do Chakasów. Kiedyś Czułymców i Chakasów uważano za jeden lud i w dokumentach zapisywano jak popadnie.

Grzech nie istnieje

W wiosce mieszka jeden z ostatnich członków plemienia, którzy władają językiem czułymskim.

02.03.2018 Numer 05.2018
Reklama