Artykuły

Marcos? No, dolares!

Indianie Chiapas dbają o swoje interesy

Numer 09.2018
Kominiarki spopularyzował legendarny podkomendant Marcos. Miejscowi nadal maja powody, by nie rzucać się w oczy władzom. Kominiarki spopularyzował legendarny podkomendant Marcos. Miejscowi nadal maja powody, by nie rzucać się w oczy władzom. AFP / EAST NEWS
Prawie ćwierć wieku temu wybuchło powstanie w Chiapas. Dziś Indianie na nim zarabiają.
Kapitalizm – nie, ludzie – tak. Oto istota zapateryzmu. Nazwa ruchu pochodzi od Emiliana Zapaty, rewolucjonisty z przełomu XIX i XX wieku.AFP/EAST NEWS Kapitalizm – nie, ludzie – tak. Oto istota zapateryzmu. Nazwa ruchu pochodzi od Emiliana Zapaty, rewolucjonisty z przełomu XIX i XX wieku.

Starzy bywalcy kawiarni Tierraadentro w południowomeksykańskim mieście San Cristóbal de las Casas mogą wybierać spośród kilku rodzajów omletów. Ten nazwany „Wolność” ma najwięcej składników, „Demokracja” wygląda wyjątkowo apetycznie, a najdroższy to „Sprawiedliwość” – może dlatego, że jako jedyny jest z serem. Kawiarnia to jeden z wielu przybytków świętujących kolejną rocznicę indiańskiego zrywu w biednym stanie Chiapas. Rdzenni mieszkańcy chwycili za broń 1 stycznia 1994 roku w proteście przeciw dyskryminacji ze strony państwa i wielkich posiadaczy ziemskich.

27.04.2018 Numer 09.2018
Reklama