Artykuły

Ustawka większa niż życie

Chuligaństwo stadionowe w Rosji

Numer 12.2018
W samej Moskwie jest 11 klubów piłkarskich. Każdy ma swoją kibolską „Firmę”. W samej Moskwie jest 11 klubów piłkarskich. Każdy ma swoją kibolską „Firmę”. Tass / Forum
Przez lata rosyjskie państwo wspierało skrajnie prawicowych kiboli. Teraz, kiedy zbliża się mundial, nie wie, jak ich ujarzmić.
Na Euro 2016 o rosyjskich kibicach usłyszał cały wiat (zadyma na spotkaniu Anglia-Rosja na stadionie w Marsylii, 11 czerwca 2016 roku).AP/EAST NEWS Na Euro 2016 o rosyjskich kibicach usłyszał cały wiat (zadyma na spotkaniu Anglia-Rosja na stadionie w Marsylii, 11 czerwca 2016 roku).

Denis Nikitin to rosyjski neonazista, który na ścianie swojej sypialni zawiesił oprawioną w ramkę fotografię Josepha Goebbelsa. W dniu, w którym ten młody człowiek miał wziąć udział w swojej pierwszej walce ulicznej, mama zrobiła mu kanapki na drogę. Nikitin jest wschodzącą gwiazdą skrajnej prawicy, szybko pnącą się w hierarchii jednej z głównych rosyjskich organizacji kibicowskich („firmy” – jak mówią stadionowi chuligani). Jednak tamtego dnia, jak wspomina, czuł się jak uczeń na pierwszej szkolnej wycieczce.

08.06.2018 Numer 12.2018
Reklama