Artykuły

Dzieci areny

Nepal: dzieci porwane do cyrku

Numer 12.2018
Film dokumentalny „Even when I fall” opowiada o powrocie do życia cyrkowców mimo woli. Film dokumentalny „Even when I fall” opowiada o powrocie do życia cyrkowców mimo woli. Even when I fall / materiały prasowe
Porwane za młodu ofiary handlu ludźmi dziś popisują się w Nepalu swoimi umiejętnościami jako cyrkowi artyści.
Ciało musi być elastyczne i wygimnastykowane. Zapomnij o normalnym życiu – i trenuj.materiały prasowe Ciało musi być elastyczne i wygimnastykowane. Zapomnij o normalnym życiu – i trenuj.

W zakurzonej sali gimnastycznej na południe od Katmandu grupa dwudziestokilkuletnich Nepalczyków ćwiczy nowy układ. Jedna z dziewcząt buja się na trapezie zawieszonym na metalowych krokwiach i wykonuje skomplikowane ewolucje, podczas gdy dwaj chłopcy na dole symulują walkę. Jeden z nich, udając, że sprawia mu to ogromną trudność, robi unik, podczas gdy ten drugi próbuje go złapać. Jeden podskakuje, drugi rzuca się gwałtownie do przodu. Ten, który próbuje wyślizgnąć się atakującemu go przeciwnikowi, niebezpiecznie zbliża się do brzegu areny, czyli – w języku artystów cyrkowych – omal nie zostaje „porwany”.

08.06.2018 Numer 12.2018
Reklama