Artykuły

W dżungli uczuć

Zakochanym Amazonia niestraszna

Numer 12.2018
Isabel czekała 20 lat na powrót męża z ekspedycji, aż sama ruszyła po niego przez amazoński las. Odnaleźli się i żyli długo i szczęśliwie. Isabel czekała 20 lat na powrót męża z ekspedycji, aż sama ruszyła po niego przez amazoński las. Odnaleźli się i żyli długo i szczęśliwie. Mary Evans / Forum
Francuska wyprawa naukowa w głąb Amazonii stała się kanwą jednej z najsłynniejszych historii miłosnych XVIII wieku.
La Condamine przedziera się Amazonką przez dżunglę.Leemage/EAST NEWS La Condamine przedziera się Amazonką przez dżunglę.

Jaki kształt ma Ziemia? W wieku oświecenia to pytanie zaprzątało uwagę uczonych w całej Europie. W środowisku naukowym nie było w tej sprawie jednomyślności. Przez lata trwały gorące spory, w których prym wiedli astronomowie i kartografowie z Francji i Anglii. To pytanie zadawał sobie już dużo wcześniej francuski filozof i matematyk Kartezjusz (1596–1650), który sądził, że ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi powinien nadawać jej kształt elipsy wydłużonej wzdłuż osi obrotu. Inaczej mówiąc – jeśli przyjąć, że Ziemia ma kształt owalnego ziemniaka, to według teorii Kartezjusza byłby on ustawiony na sztorc.

08.06.2018 Numer 12.2018
Reklama