Artykuły

Nie wszystko białe...

Murzyn z Ku-Klux-Klanu

Numer 18.2018
Ron Stallworth, dziś na policyjnej emeryturze. 40 lat temu udaremnił zamach bombowy, wykrył też spisek w armii. Ron Stallworth, dziś na policyjnej emeryturze. 40 lat temu udaremnił zamach bombowy, wykrył też spisek w armii. Getty Images
Niesamowita historia czarnoskórego detektywa, który przeniknął do Ku-Klux-Klanu.
W najnowszym filmie Spike’a Lee „BlacKKKlansman” Rona zagrał John David Washington, syn Denzela.UIP W najnowszym filmie Spike’a Lee „BlacKKKlansman” Rona zagrał John David Washington, syn Denzela.

Koniec października 1978 roku. W Colorado Springs Ken O’Dell, zaangażowany członek właśnie odradzającego się Ku-Klux-Klanu, zauważa, że rekrutacja za pośrednictwem ogłoszeń w lokalnej gazecie zaczyna przynosić efekty. Właśnie otrzymał list od niejakiego Rona Stallwortha, który chce „walczyć o sprawę białej rasy”. Wkrótce nawiązali kontakt telefoniczny.

Ken, który nienawidził czarnych, Żydów, katolików i wszelkich mniejszości, uznał Rona za bratnią duszę. Stallworth zrobił na nim takie wrażenie, że w ciągu kilku następnych miesięcy nie tylko załatwił nowemu koledze członkostwo w Klanie, lecz także poparł jego kandydaturę na przywódcę miejscowej kapituły.

31.08.2018 Numer 18.2018
Reklama