Artykuły

Schizmofrenia

Schizma w Cerkwii

Numer 22.2018
Cyryl, patriarcha Moskwy, odrzuca pojednanie z „rozłamowcami” z Ukrainy. Ale w prawosławnym świecie to jego Cerkiew, chociaż największa, może znaleźć się w izolacji. Plan Putina diabli wzięli? Cyryl, patriarcha Moskwy, odrzuca pojednanie z „rozłamowcami” z Ukrainy. Ale w prawosławnym świecie to jego Cerkiew, chociaż największa, może znaleźć się w izolacji. Plan Putina diabli wzięli? AFP / EAST NEWS
Rosyjska Cerkiew Prawosławna zerwała stosunki z Patriarchatem Konstantynopola. Wojna wokół ołtarza wchodzi w decydującą fazę.

Decyzja oznacza, że duchowieństwo rosyjskiej Cerkwi nie może sprawować liturgii i sakramentów z kapłanami Konstantynopola, a wiernym nie wolno w nich uczestniczyć. To reakcja na zapowiedź uznania przez Konstantynopol autokefalii (niezależności) Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (UCP), podporządkowanej dotąd Patriarchatowi Moskiewskiemu. Cyryl, patriarcha Moskwy, traktuje ją jak integralną część swojego Kościoła i uważa, że bez jego zgody UCP nie może stać się samodzielną strukturą.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna (RCP) jest największym i najliczniejszym z prawosławnych Kościołów – obejmuje swoją jurysdykcją Cerkwie w krajach poradzieckich (z wyjątkiem Gruzji i Armenii).

25.10.2018 Numer 22.2018
Reklama