Artykuły

Nie sądźcie Polski zbyt łatwo!

100 lat niepodległości Polski

Numer 23.2018
Demokracja w Polsce rywalizuje z zamiłowaniem do hierarchii, dogmatów i rytuałów, z czym wiążą się autorytarne grzechy ignorancji, pasywności i paranoi – uważa Davies. Demokracja w Polsce rywalizuje z zamiłowaniem do hierarchii, dogmatów i rytuałów, z czym wiążą się autorytarne grzechy ignorancji, pasywności i paranoi – uważa Davies. Karol Makurat / Reporter
W setną rocznicę odzyskania niepodległości Polacy powinni być zjednoczeni. Ale za biało-czerwoną fasadą kryje się nieszczęśliwy, podzielony kraj – pisze dziennikarz Christian Davies.

Jedenastego listopada, kiedy duża część Europy świętować będzie setną rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej, Polska będzie obchodzić stulecie odzyskania niepodległości po ponad stu latach rozbiorów. Przynajmniej w teorii obchody powinny być czasem zjednoczenia narodowego, w odróżnieniu od przypadającej w przyszłym roku trzydziestej rocznicy upadku komunizmu, która nadal dzieli wielu Polaków.

Ale Polaków nie da się łatwo pogodzić. Za powiewającymi flagami i patriotycznymi banałami kryje się podzielony, nieszczęśliwy naród.

09.11.2018 Numer 23.2018
Reklama